Przekształcenie spółki komandytowej w spółkę jawną

W związku z zapowiedzią opodatkowania spółek komandytowych podatkiem CIT, wielu przedsiębiorców interesuje się możliwościami zmiany formy prawnej prowadzonej działalności. Jedną z form, która pozwala zachować prawa wspólników w niezmienionym stanie, jest spółka jawna. Przybliżamy procedurę związaną z przekształceniem.


Procedura

Do przekształcenia spółki wymaga się (art. 556 KSH):

1) sporządzenia planu przekształcenia spółki wraz z załącznikami;

2) powzięcia uchwały o przekształceniu spółki; za przekształceniem spółki komandytowej w jawną muszą wypowiedzieć się wszyscy wspólnicy (art. 581 KSH),

3) określenia wspólników prowadzących sprawy tej spółki i reprezentujących ją;

4) dokonania w rejestrze wpisu spółki przekształconej i wykreślenia spółki przekształcanej.

 

Plan przekształcenia

Plan przekształcenia przygotowują wszyscy wspólnicy prowadzący sprawy spółki przekształcanej. Plan przekształcenia sporządza się w formie pisemnej pod rygorem nieważności (art. 557 KSH). Plan przekształcenia powinien zawierać co najmniej ustalenie wartości bilansowej majątku spółki przekształcanej na określony dzień w miesiącu poprzedzającym przedłożenie wspólnikom planu przekształcenia (art. 558 KSH).

Do planu przekształcenia należy dołączyć (art. 558 KSH):

1) projekt uchwały w sprawie przekształcenia spółki;

2) projekt umowy spółki przekształconej;

3) sprawozdanie finansowe sporządzone dla celów przekształcenia na określony dzień w miesiącu poprzedzającym przedłożenie wspólnikom planu przekształcenia, przy zastosowaniu takich samych metod i w takim samym układzie, jak ostatnie roczne sprawozdanie finansowe.

UWAGA: nie jest już wymagane badanie planu przekształcenia przez biegłego rewidenta ani zawarcie umowy spółki przekształconej (zastępuje ją uchwała o przekształceniu) ani też osobna wycena składników majątku (aktywów i pasywów) spółki przekształcanej i jej badanie przez biegłego. 

 

Zawiadomienia

Spółka zawiadamia wspólników o zamiarze podjęcia uchwały o przekształceniu spółki dwukrotnie, w sposób przewidziany dla zawiadamiania wspólników spółki przekształcanej. Pierwsze zawiadomienie powinno być dokonane nie później niż na miesiąc przed planowanym dniem podjęcia tej uchwały, a drugie w odstępie nie krótszym niż dwa tygodnie od daty pierwszego zawiadomienia.

Zawiadomienie powinno zawierać istotne elementy planu przekształcenia, a także określać miejsce oraz termin, w którym wspólnicy spółki przekształcanej mogą się zapoznać z pełną treścią planu i załączników, przy czym termin ten nie może być krótszy niż dwa tygodnie przed planowanym dniem podjęcia uchwały o przekształceniu.

Do zawiadomienia dołącza się projekt uchwały o przekształceniu oraz projekt umowy albo statutu spółki przekształconej (art. 560 KSH).

 

Uchwała

Bezpośrednio przed podjęciem uchwały o przekształceniu spółki wspólnikom należy ustnie przedstawić istotne elementy planu przekształcenia (art. 561 KSH).

Przekształcenie spółki wymaga uchwały powziętej przez wspólników; za uchwałą muszą opowiedzieć się wszyscy wspólnicy (art. 562 oraz 581 KSH). Uchwała winna być umieszczona w protokole sporządzonym przez notariusza. 

Uchwała o przekształceniu spółki powinna zawierać co najmniej:

1) typ spółki, w jaki spółka zostaje przekształcona;

2) zakres praw przyznanych osobiście wspólnikom uczestniczącym w spółce przekształconej, jeżeli przyznanie takich praw jest przewidziane;

3) nazwiska i imiona wspólników prowadzących sprawy spółki i mających reprezentować spółkę przekształconą;

4) zgodę na brzmienie umowy spółki przekształconej.

Podjęcie uchwały o przekształceniu zastępuje zawarcie umowy spółki przekształconej (art. 563 KSH).

 

Zgłoszenie do KRS i ogłoszenie

Wniosek o wpis przekształcenia do rejestru wnoszą wszyscy wspólnicy mający prawo reprezentacji spółki przekształconej (art. 569 kSH).

Osobne ogłoszenie o przekształceniu spółki jest dokonywane na wniosek wszystkich wspólników prowadzących sprawy spółki przekształconej (art. 570 KSH).

 

Skutki

Spółka przekształcana staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu spółki przekształconej do rejestru (dzień przekształcenia). Jednocześnie sąd rejestrowy z urzędu wykreśla spółkę przekształcaną (art. 552 KSH).

UWAGA: w wyniku zmiany formy prawnej do KRS zostaje wpisany nowy podmiot (spółka przekształcona), któremu zostaje nadany nowy numer KRS (§13 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 17.11.2014 w sprawie szczegółowego sposobu prowadzenia rejestrów wchodzących w skład KRS). Numery NIP i REGON nie ulegają zmianie.

Spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej. Wspólnicy spółki przekształcanej stają się z dniem przekształcenia wspólnikami spółki przekształconej (art. 553 KSH).

Wspólnicy spółki przekształcanej odpowiadają za zobowiązania spółki powstałe przed dniem przekształcenia na dotychczasowych zasadach przez okres trzech lat, licząc od tego dnia (art. 584 KSH).

W przypadku gdy zmiana brzmienia firmy dokonywana w związku z przekształceniem nie polega tylko na zmianie dodatkowego oznaczenia wskazującego na charakter spółki, spółka przekształcona ma obowiązek podawania w nawiasie dawnej firmy obok nowej firmy z dodaniem wyrazu "dawniej", przez okres co najmniej roku od dnia przekształcenia (art. 554 KSH).

 

Jeśli mają Państwo pytania lub wątpliwości związane z przekształceniem formy prawnej prowadzonej działalności gospodarczej, zapraszamy do kontaktu z r. pr. Jakubem Bogdańskim (jakub.bogdanski@bsjp.pl).